Поправки до закону про альтернативну енергетику в Україні дозволяють суттєво збільшувати потужність фотоелектричних станцій для власного споживання, заохочуючи розміщення сонячних електростанцій на даху.
Довгоочікувані поправки до закону про альтернативну енергетику хоч і вносять істотні зміни, особливо для власників сонячних електростанцій, що працюють на власне споживання, але залишають чимало питань. Очевидно, доведеться зачекати на підзаконні акти, які остаточно розкладуть все по поличках і зафіксують правила гри на енергетичному ринку для кожного з учасників.
Але одне можна сказати однозначно — держава заохочує розміщення сонячних електростанцій на дахах. Для таких станцій значно спрощується підключення до загальної енергосистеми без оформлення дозвільних документів.
Найсучасніші сонячні автономні електростанції: ціна знизиться
Якщо намагатися проаналізувати поправки загалом, можна зробити кілька висновків:
- Держава не відмовляється від зеленого тарифу, ось тільки тепер квоти визначатимуться на аукціонах. Ця тема активно обговорювалась з 2019 року, але тільки зараз вона нарешті набула законодавчої форми. Як вона застосовуватиметься на практиці — поки не ясно. Позитивний момент — переможець аукціону матиме 6 місяців, щоб надати договір на підключення до мережі та право власності на сонячну електростанцію, вже спираючись на результати аукціону.
- Врегульовано питання щодо відповідальності та розрахунку небалансів — дуже чуттєве та болісне для всіх виробників зеленої електрики. З 8 серпня 2022 року це питання взагалі не регулювалося жодним юридичним документом.
- Держава надаватиме гарантії походження — підтверджуватиме, що електрика вироблена з відновлюваних джерел енергії.
Але одне з найважливіших питань, яке тепер відкриває нові можливості перед власниками сонячних електростанцій — це самовиробництво (тобто net billing). Тепер немає потреби штучно занижувати потужність сонячної електростанції або технічними методами обмежувати виробництво. Наприклад, сонячні електростанції 1000 кВт могли забезпечити підприємство електрикою власної генерації в ранковий та денний час, але у пік виробітку, у моменти найбільшої сонячної активності, інвертори обмежували виробництво. Адже станція не була підключена до мережі й надлишки просто не було куди подіти.
Тепер сонячну електростанцію можливо буде приєднувати до загальної енергосистеми та продавати надлишки генерації. За вартістю, дійсною на момент передачі енергії в мережу. І грошима, що були отримані за реалізацію надлишкової енергії, розплачуватись за електрику, яка була отримана із загальної мережі в моменти дефіциту власної генерації, наприклад, у нічний час. Тепер немає потреби встановлювати акумулятори на найсучасніші сонячні автономні електростанції https://rayton.com.ua/, ціна їх значно зменшиться. Як і термін повної окупності.