Щоб почати займатися власною справою, важливо дуже ретельно продумати всі аспекти, щоб нічого не згаяти. З цією метою складається спеціальний документ – бізнес-план.
У цьому документі відображаються основні етапи розвитку, прораховуються ризики та перспективи. Щоб скласти бізнес план відповідно до всіх вимог, необхідно вивчити основи формування таких документів.
Види
Бізнес-план може відноситися до одного з таких типів:
- Документ, який складається для себе, оформляється довільно, оскільки призначається тільки для внутрішнього застосування. Такий бізнес-план потрібен самому підприємцю, щоб здорово оцінити можливості та підводні камені, з якими йому доведеться мати справу.
- Бізнес-план, призначений для інвесторів, необхідний залучення фінансових вкладень. Вивчивши документ, інвестор має чітко розуміти обсяг вкладень, перспективи проекту, його переваги та рентабельність.
- Документ для оформлення кредиту створюється спеціально для того, щоб фінансова організація схвалила кредит на відкриття бізнесу. Оформляти такий документ слід у чіткій відповідності до міжнародних стандартів.
- Бізнес-план, який орієнтований на отримання державної підтримки, створюється для участі у державній програмі. Подібні програми передбачені для виробників сільгоспгалузі, бізнесменів-початківців і т.д. Які вимоги пред’являються до участі у конкретній програмі, необхідно з’ясувати перед складанням цього документа.
Склад
Бізнес-план складається з кількох розділів. Його структура має відповідати наступній схемі:
- Резюме, що містить коротку інформацію про суть проекту.
- Опис компанії має бути досить докладним та вичерпним.
- Детальний опис продукції підкріплений фотографіями.
- Розділ, присвячений маркетингу, описує існуючі ринки збуту продукції, аналізує конкурентів та потенційних клієнтів.
- План виробництва повинен містити результати ретельного аналізу виробничих процесів на підприємстві, включаючи опис обладнання та технологій, що застосовується.
- В організаційному плані вказується, протягом якого періоду має бути реалізований проект, і склад керівництва.
- У фінансовому розділі мають бути викладені проведені розрахунки щодо майбутніх витрат та прогнозованого прибутку.
- В оцінці ефективності проекту оцінюється його рентабельність та тривалість періоду окупності.
- Гарантії повернення залученого фінансування є важливими для інвесторів.