Пам’ятники національної спадщини є об’єктами, які визнані такими, що мають культурну, археологічну або історичну цінність. Вони є важливими з точки зору збереження історичної пам’яті людей, що передаються від покоління до покоління. Проте час, зовнішнє середовище, дії людини призводять до руйнування таких об’єктів. Щоб зберегти їх, популяризувати серед населення створюються 3D пам’ятки.
Розвиток процесу в Україні
Актуальність цього процесу у країні неможливо переоцінити. Ведення військових дій на значній території викликає руйнування та зникнення пам’яток. Інформаційна політика та безпека полягає у створенні реального захисту подібних об’єктів та оцифруванні, створенні об’ємних моделей пам’яток культури чи історичної спадщини.
Процесом займається багато компаній, серед яких варто виділити SKEIRON. Вона створила до половини існуючих 3D об’єктів української культури, серед яких варто виділити Золоті ворота, Софійський собор, університет у Чернівцях та безліч інших пам’яток культурної спадщини.
Складаються бібліотеки цифрових копій високої деталізації. Компанія веде аналіз процесу оцифрування даних і розміщує їх на карті. За згодою з міністерством культури, всі бази даних передаються до фонду цієї організації.
До об’єктів, що підлягають першочерговій цифровізації, належать:
- У прифронтовій зоні, які можуть постраждати в ході бойових дій.
- Пам’ятники культурної спадщини, що мають загальнонаціональне значення.
- Об’єкти, схильні до сильного впливу часу та факторів зовнішнього середовища, наприклад дерев’яні церкви.
Прикладом може бути музей Романа Шухевича, повністю знищений уламками безпілотника. Однак збереглися оцифрування та об’ємні копії експонатів, які дозволяють відтворити експозицію.
Інші види діяльності компанії
Команда SKEIRON запустила менший проект, названий «Кишенькова країна» у форматі об’ємних моделей та віртуальної реальності, куди внесено 40 об’єктів по всій території України. Туристично-культурний хаб «Київ цифровий» має 15 об’єктів.
Всі ці об’ємні та віртуальні уявлення об’єктів культурної спадщини доступні для огляду з будь-яких куточків країни та зарубіжних країн. Вони дозволяють зберегти пам’ять, пишатися здобутками предків, відчувати національне єднання.